Labbūtība

 

Jelgavas 4. vidusskola īsteno aktivitātes un piedalās dažādos, lai sistemātiski veicinātu skolēnu un darbinieku labbūtību. 

 

2023./2024. m.g. sasniegtie mērķi 

  1. Ir izveidota sistēma, lai veicinātu izglītojamo labbūtību, monitorējot situāciju un īstenojot  pasākumus tās uzlabošanai - programmu KiVa un EMU aptaujas, klases izpēte, izmantojot sociometrijas un aptaujas metodes, vieslekcijas. 
  2. EMU un KiVa aptaujās iegūto datu analīze rāda, ka nepieciešams šo sistēmu pilnveidot, lai būtu mazāk skolēnu sarkanajā režīmā (EMU) un vairāk skolēnu norādītu, ka izglītības iestādē jūtas pieņemti, nesaskaras ar bulingu vai diskrimināciju. 
  3. Organizētas sanāksmes pedagogiem par iekļaujošas izglītības īstenošanas pamatprincipiem, klases sociālā portreta veidošanu. 
  4. Individuālo izglītības programmas apguves plānu īstenošana izvērtēta, piedaloties izglītojamajiem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem. 
  5. Veicināta pedagogu labbūtība - organizēti 6 labizjūtu veicinoši pasākumi (ekskurijas, tirdziņi, saliedēšanās).
  6.  Atbalsts izglītojamo individuālajām vajadzībām realizēts  ārpusstundu pasākumos, interešu izglītības piedāvājumā, karjeras izglītības pasākumos,  Eko skolas un starptautisko izglītības projektu Erasmus+, Nordplus  aktivitātēs. 

Plānotie sasniedzamie rezultāti 2024./2025. mācību gadā izvirzītajā darba prioritātē "Skolēnu labbūtības nodrošināšana un  veicināšana" 

  1. Mērķtiecīgi izmantoti antibulinga programmas KiVa un platformas EMU:skola metodiskie materiāli.  
  2. Tiek pilnveidota atbalsta sniegšanas sistēma bulinga gadījumā atbilstoši programmas KiVa vadlīnijām.   
  3. Organizēta aptauja par izglītojamo apmierinātību ar skolas ārpusstundas pasākumiem un norisēm. Vismaz 80%  respondentu norāda, ka ir labvēlīgas attiecības ar klasbiedriem, ar skolotājiem un skolas darbiniekiem.   
  4. Visi klašu audzinātāji ir veikuši sarunu ar izglītojamajiem, kuriem EMU: skola platformā norādīts, ka nepieciešams emocionāls atbalsts, un tas fiksēts šajā platformā.   
  5. 100% skolas darbinieku pārzina KiVa programmas darbību  bulinga mazināšanai un novēršanai skolā, izveidota un veiksmīgi darbojas “KiVa” komanda, savlaicīgi tiek risināti bulinga starp izglītojamajiem gadījumi. 

 


PROJEKTI LABBŪTĪBAS VEICINĀŠANAI

EMU: skola 

Projekta mērķis ir izzināt izglītojamo emocionālo pašsajūtu un vajadzības, sniedzot praktiskus ieteikumus klases audzinātājiem, atbalsta personālam, administrācijai, lai skola kopā ar vecākiem varētu labāk atbalstīt bērnu un klasi. 

Projekta īstenošanas laiks skolā: kopš  gada. 

Īstenojamās aktivitātes 

  • Divreiz gadā tiek veikta EMU: skola (izglītojamo psihoemocionālās labbūtības veicināšanai un monitoringam)  aptauja klašu audzinātājiem, izglītojamajiem, viņu likumiskajiem pārstāvjiem. Aptaujas  mērķis ir izzināt izglītojamo emocionālo pašsajūtu un vajadzības, sniedzot praktiskus ieteikumus klases audzinātājiem, atbalsta personālam, vadība; 
  • Saskaņā ar aptauju rezultātiem klašu audzinātāji izvērtē situāciju un lemj par turpmākā atbalsta nepieciešamību. 

 

Emu informacija1

Informācija par programmu https://skolas.emu.lv/  

 

KiVA

kiva

KiVa ir pētījumos un pierādījumos balstīta antibulinga programma, kas ir izstrādāta Turku Universitātē ar Somijas Izglītības un kultūras ministrijas finansējumu. KiVa efektivitāte ir zinātniski pierādīta plašos randomizētos un kontrolētos pētījumos, kā arī daudzos citos pētījumos. KiVa tiek izmantota daudzās pasaules valstīs, un tā ir pasaulē visbiežāk pētītā antibulinga programma. 

Projekta īstenošanas laiks skolā: kopš 2023. gada. 

Īstenojamās aktivitātes 

Programmas KiVa (profilakses un intervences programma bulinga izplatības mazināšanai skolu vidē), aptauja reizi gadā klašu audzinātājiem un izglītojamajiem. Aptauja sniedz informāciju par izglītojamo labizjūtu un bulinga gadījumiem. 

KiVA fakti

Informācija par programmu  https://latvia.kivaprogram.net/ 

 

DAŽĀDĪBAS treniņš

 

Dažādības treniņa programmu mērķis ir veicināt dalībnieku izpratni par dažādības veidiem, veidot izpratni par stereotipiem, aizspriedumiem un procesiem, kas veicina diskriminējošas attieksmes veidošanos un stereotipu un aizspriedumu ietekmi uz cilvēku rīcību, palīdzēt novērtēt atšķirības starp līdzcilvēkiem, kā arī sniegt zināšanas un stratēģijas, lai uzlabotu saskarsmes un komunikācijas prasmes ar dažādām cilvēku grupām, neatkarīgi no to etniskās piederības, rases, veselības stāvokļa, vecuma, dzimuma, reliģiskās piederības un seksuālās orientācijas, un lai palīdzētu veidot pozitīvu, iekļaujošu, nediskriminējošu un nevardarbīgu skolas vidi. 

 Projekta īstenošanas laiks skolā: kopš 2024.  gada. 

 Īstenojamās aktivitātes 

Apmācību programmas aprobācija: 

  • skolēniem, diferencēta trīs vecumposmos: 5.-7. klašu skolēniem, 8.-9.klašu skolēniem, 10.-11. klašu skolēniem; 
  • pedagogiem. 

Informācija par programmu https://iic.lv/projekti/dazadibas-trenins/  

 

DALĪBA CITOS PROJEKTOS

Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vieslekciju cikls 2024. gada rudenī

Īstenotās aktivitātes

Nodarbības divām mērķgrupām:

4.-7. klase: nodarbības "Emocionālā veselība" (novadītas 7 klasēm),

8.-12. klase: nodarbības  "Atkarības un atkarību profilakse" (novadītas 6 klasēm).

 


SOS TĀLRUNIS

 Kopš 2025. gada skolā ir ieviests SOS tālrunis, lai skolēni varētu saņemt operatīvu atbalstu krīzes situācijās.

SOS tālruņa apraksts

SOS tālrunis kopsavilkums